Anten Anten Anten...

Amatör Radyo Antenleri

 

Antenler olmuyor. Antenler de kolay olmuyor. Öyle mi? Aslında hiç de değil. Çatısına iki tek çekme olanağına sahip arkadaşlarımızın önündeki tek engel, o iki teli alıp çatıya germek ve cihazda sonlandırmak.

 

İşte iyi antenlere örnekler

 

Elimizdeki en "baba" cihaz, en "baba" yükseltici, çıkan sinyali düzgün bir şekilde yayan antenlerimiz olmadığı sürece, hiç bir işe yaramayacaktır.

 

Kentlerde en büyük sorun, o iki teli gerecek mekana sahip olmak. Çoğumuzun çatya beş altı metrelik vertikal anten, üç dört metre uzunluğundaki beam ya da quad anten yerleştirme olanağı yok.

 

Ancak, bir yerinden başlamamız gerekiyor.  Basit bir dipol yapımı konusundaki notu, HalkBandı telsiz cihazlarına ayırdığım bölümde, burayı tıklayarak bulabilirsiniz.

 

Kendi kendimize yapabileceğimiz antenler için de ayrı bir subdomain burada. Burada, yapımı kolay olanları birlikte ele alacağız. Acemice bulunacaklar olabilir arada.

 

http://antenler.amatortelsiz.com

 

Ağabeylerimizin bizlere yardımcı olacağını, yol göstereceğini biliyoruz. Amatörlük ruhu ölmedi. Ölmedi değil mi? Yapımı kolay, basit antenleri bilgisayarınızda pdf formatında saklamak, print etmek ve dağıtmak isterseniz, buyurun. Tek koşul var, katkıda bulunun, öneriler getirin, düzeltmeler yapın. Herkes, bütün amatörler, telsize meraklı olanların tümü yararlanabilsin.

Proje 1
Dipol Anten

Dipol Anten

 

Dipol, sözcük anlamı ile iki kutup anlamına geliyor. Ya da iki uç. Buradan da aslında dipol antenimizin özelliğini kavrayabiliriz. İki uçlu tel. Elbette tam olarak bu değil.

 

Yapımı için gereken malzemeler, oldukça kolay sağlanabilecek cinsten. Bir miktar tel, 6 adet izolatör. Hepsi bu.

 

Proje 2
Inverted V

Inverted V

 

Koşullarımız belli, hepimiz son model antenleri alacak durumda değiliz veya alabilecek durumda olsak bile nasıl getirteceğiz. Şu anten mi olsun, bu anten mi oslun, derken, en kolay çözümü göremiyoruz bazan. En kolayı, basit bir dipol anten.

Diğer Antenler

 

Quad Beam

Yagi

Delta Loop

Mobil Çözümler