Amator ve CB Telsiz Sayfaları-Turkish HAM and CB Radio Pages

 

Halk Bandı Telsiz Cihazları

İlk cihazım bu değildi. 3 Kanallı el cihazıydı. Bulabilirsem, bari fotografını bulayım..

 

President Jackson

Benim ilk cihazım. Yıl 1983

 

Üzerinde "AM-FM" düğmesi olduğuna bakmayın. Sadece AM ve 4 Watt çıkış.

Efsane başlıyor

 

President Jackson

Eski modeli

 

Bu arada bir ara vermiştim. 2000lı yılların başında Kenwood TS-570 almıştım. Arabada kullanmak üzere bir Albrecht vardı elimin altında. Aşağıdakinin çok benzeri.

 

Albrecht

Alan 87

 

Bazı özelliklerini sonradan öğrendiğim Alan 87 aldım. Kullanılmış. Hala duruyor ve gerçekten mükemmel bir cihaz. Tek "eksiği" frekans göstergesinin olmaması. Sesini almada "zayıf" bulanlar olabilir. Bol "hışırtı" olup ne olacak? DX için uygun, üstünde tepine tepine kullanılabilecek bir cihaz.

Bugün?

 

Bugün CB için cihaz almazdım. Zira 150-200 Euro vererek sadece CB için almak yerine, bütçem kısıtlı olsa bile en azından bir Alinco telsiz alırdım.

 

Çok "baba" Amerikan cihazlar var. Ranger gibi. Bunlar sağlamlığı ve verimliliği ile bilinen cihazlar. Amatör bant da çalışabiliyoruz. Lisansımız yoksa, dinliyoruz.

Yerim dar mar demeden de güzel bir 11/10 metre anteni. Bahçeye koysanız bile bence sınırları zorlar. Maco'dan bir Comet veya V-Quad. Gerisi artık bana kalırdı :)

 

 

Bu arada bende bir tane  üsttekinden var :) o zaman Q yagi diye satılıyordu. Ciddi olarak deneme olanağı/fırsatı bulamadım.